Strona GłównaArtykułyKalendarzGaleriaStrona archiwalnaLinkiO nas

   
Mariusz Krukar
Walny Zjazd Delegatów PTMA w Białymstoku 17.05.2014


    Jako nowy członek krośnieńskiego oddziału PTMA miałem okazję po raz pierwszy w życiu uczestniczyć w Walnym Zjeździe Delegatów PTMA. Byłem drugim delegat oddziału. Ze względu na sytuację powodziową nie byłem w stanie jechać wraz z kol. Grześkiem Kiełtyką, więc wyruszyłem indywidualnie z Krosna Neobusem do Warszawy 16 maja o godz. 21:30. Po ponad godzinnej przerwie na dworcu Warszawa-Zachodnia kontynuowałem podróż PKS-em, docierając do Białegostoku o godzinie 8:00 i wstawiając się na miejsce obrad ok. godz. 9:00. Nie chcę powtarzać słów kol. Grześka Kiełtyki odnośnie przebiegu Zjazdu. Pragnę jedynie wyrazić osobiste opinie dotyczące tej formy ogólnopolskiego spotkania wszystkich miłośników astronomii jako nowa osoba wstępująca do tego kręgu.

    Walny Zjazd Delegatów PTMA jest tak naprawdę dużym spotkaniem wszystkich miłośników z całej Polski. Pomimo że jego docelowa tematyka opiera się na zmianie Zarządu Głównego PTMA oraz przedyskutowaniu najważniejszych spraw realizowanych w organizacji, jest to również okazja do poznania najważniejszych osób związanych z polską astronomią, jak i okazja do twardej wymiany poglądów na tematy astronomiczne.
Za najważniejszy efekt Walnego Zjazdu PTMA uważam powołanie ogólnopolskiego forum PTMA, na którym pojawiła się możliwość wspólnej wymiany myśli, poglądów i doświadczeń z zakresu astronomii. Mam tu na myśli głównie astronomię obserwacyjną, gdyż ta dziedzina jest przedmiotem funkcjonowania organizacji. W tym momencie ułatwiona została droga do pozyskiwania współtowarzyszy na niebieskie spektakle takie jak np. zaćmienia Słońca.
Korzystając z okazji pobytu prawie na drugim końcu Polski postanowiłem przed droga powrotną coś jeszcze zobaczyć. Wprawdzie w Białymstoku byłem już po raz trzeci, lecz nigdy nie udało mi się uczestniczyć w Nocy Muzeów, która w nocy z 17 na 18 maja się odbywała. Korzystając z tej okazji odwiedziłem wnętrza Pałacu Branickich oraz Muzeum Zamenhoffa. Najbardziej spektakularnym było Muzeum Ikon w Supraślu. Oprócz tego postanowiłem udać się w odleglejsze okolice, gdzie odwiedziłem m.in. Kruszyniany, słynące z meczetu i cmentarza muzułmańskiego. Z Białegostoku wyjechałem o 16:50. Po przesiadce nocnej w Rzeszowie dotarłem nad ranem do domu.
    Pragnę podziękować przede wszystkim pozostałym członkom krośnieńskiego oddziału PTMA, w tym przewodniczącemu Sz.P. Wacławowi Moskalowi za możliwość uczestnictwa w tego typu wydarzeniu. Dzięki niemu miałem okazję poznać wielu ciekawych ludzi i dowiedzieć się o celach działalności organizacji na najbliższe 4 lata.


Walny zjazd Delegatów 2014
Walny 2014
Walny 2014
 
Walny 2014
Walny