Strona GłównaArtykułyKalendarzGaleriaStrona archiwalnaLinkiO nas


Zakrycie Hiad i Aldebarana 29 X 2015

   Zakrycie gwiazdy alfa Tauri ( + 0,9 mg) Aldebaran przez Księżyc, to klasyka obserwacji zakryciowych. Mikołaj Kopernik obserwował zakrycie Aldebarana w Bolonii we Włoszech jako student. Wynik tej obserwacji wykonany zresztą gołym okiem, bo nie było wtedy jeszcze teleskopów zamieścił w „De revolutionibus”. Dzisiaj wizualne obserwacje zakryć i zaćmień nie mają już znaczenia naukowego. Pozostaje notowanie zjawiska jako pięknego wydarzenia na niebie.

Obserwację wykonałem przez teleskop „Mizar” 110/850 mm. Zakrycie widoczne było bez problemu przy jasnym brzegu Księżyca (faza -91) przez cienkie chmury. Czas zakrycia: 22:58,52. Odkrycie widoczne było już w bardzo dobrych warunkach Księżyc na czystym niebie. Ławica chmur na prawo od Srebrnego Globu. Wynik: 00:10,25. Miejsce obserwacji: Krosno, ul. Żeromskiego.

W tych samych warunkach pogodowych obserwację zakrycia i odkrycia Aldebarana w Krośnie przeprowadził kol. Józef Lubas ze swojego miejsca zamieszkania. Natomiast w Króliku Polskim kol. Wiesław Słotwiński sfilmował przebieg zjawiska, które w skrócie zaprezentowane jest na stronie.

Reasumując pomimo fatalnej pogody do obserwacji i zmieniającej się sytuacji jak  w kalejdoskopie ostatecznie obserwacje zjawiska na Podkarpaciu należy uznać za udane. Ileż to już razy tak było?!

 

Grzegorz Kiełtyka – PTMA Krosno

Józef Lubas – PTMA Krosno   

W Jaśle Wacław Moskal próbował przeprowadzić obserwacje w Obserwatorium I LO.  Udało się jedynie złapać zakrycie Teta 2 Tauri (3,3 mg) w przerwach pomiędzy chmurami (Obserwator: Wacław Moskal). Później niebo zachmurzyło się całkowicie. Około 22:15 wraz z kol Ryszardem Prajsnarem rozmontowaliśmy sprzęt (w Obserwatorium trwają prace remontowe) i udaliśmy się do domów. Przed 23 zadzwonił Lesław Materniak z informacją o znaczącej poprawie pogody - niestety było już za późno aby do Obserwatorium powrócić....

    Zakrycie było również doskonale widoczne w Króliku Polskim. Poniżej trzy klatki z filmu nagranego przez Wiesława Słotwińskiego i filmy z zakrycia i odkrycia.