Strona GłównaArtykułyKalendarzGaleriaStrona archiwalnaLinkiO nas


Dzień Szkoły w Zespole Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle

     Dzień Szkoły w Zespole Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle (2 VI 2014) był doskonałą okazją do popularyzacji astronomii. W szkole od dawna istnieje prężnie działające Kółko Astronomiczne, którego członkowie prowadzą samodzielnie różne obserwacje (ostatnio zajęli się obserwacjami Słońca - wyniki wysyłają do Sekcji Obserwacji Słońca PTMA). Tym niemniej widok szkolnego teleskopu wraz z "profesjonalną" obsługą przyciągnął uczniów, nauczycieli i rodziców.
Z powodu zachmurzenia musieliśmy się, co prawda, skupić na obiektach naziemnych jednak licznym pytaniom i dyskusjom nie było końca. Padały między innymi pytania: jak zbudowany jest teleskop, jak bezpiecznie obserwować Słońca, jakie są największe teleskopy, w czym lepszy jest teleskop kosmiczny a nawet ... po jakim czasie blacha miedziana staje się zielona (tu muszę się dokształcić :) ).
Poniżej krótka fotorelacja.

WM

Obserwacje
Obserwacje
Obserwacje Obserwacje
Ciekawe co tam słychać na wieży u oo. Franciszkanów? Jak sprawdzić ile światła dociera przez filtr Baadera jeżeli nie widać Słońca? Smartfon jest dobry na wszystko!
Obserwacje
Obserwacje