Strona GłównaArtykułyKalendarzGaleriaStrona archiwalnaLinkiO nas


 21 maja 2016 - Międzynarodowa konferencja "Astronomia w Szkole"

    W dniach 19 - 21 maja 2016 roku w Jaśle mieliśmy przyjemność gościć dzięki zaproszeniu Jadwigi Moskal z Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle Sanjaya S. Limaya z Uniwersytetu Wisconsin w Madison.
Sanjay S. Limaye in Jaslo Sanjay jest wybitnym naukowcem zajmującym się planetami Układu Słonecznego z atmosferami: Wenus, Marsem, Jowiszem, Saturnem, Uranem, Neptunem oraz globalnym ociepleniem i zmianami klimatycznymi. Jest on autorem lub współautorem ponad 80 artykułów na temat badań planetarnych, Prezydentem Międzynarodowej Komisji ds atmosfer Planetarnych i Ewolucji, Międzynarodowego Stowarzyszenia Meteorologii i Nauk o Atmosferze (IAMAS), Międzynarodowej Unii Geodezji i Geofizyki (IUGG).
Jest również naukowcem uczestniczącym (
NASA Participating Scientist) projektu Venus Climate Orbiter (Akatsuki), JAXA oraz naukowcem uczestniczącym (NASA Participating Scientist)  misji Europejskiej Agencji Kosmicznej Venus Express. Jest popularyzatorem i autorem programów edukacyjnych przeznaczonych dla dzieci i młodzieży na całym świecie.

    20 maja przeprowadził trzy wykłady dla uczniów gimnazjum, odbył również krótkie wizyty w klasach szkoły podstawowej.

Wykłady w ZSM Nr 3 w Jaśle (fotografie - Zespół Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle)

    Wieczorem zaś, udał się do jasielskiego Obserwatorium Astronomicznego przy I Liceum Ogólnokształcącym.
   
Obserwacje Słońca Krótka wizyta w Karpackiej Troi (photo Sanjay Limaye)
Powrót do Obserwatorium Polowanie na planety

    21 maja o 10:00 w auli Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle rozpoczęła się konferencja "Astronomia w szkole".
Pierwszym punktem programu była prelekcja Sanjaya S. Limaya dotycząca warunków do powstania życia na trzech planetach: Wenus, Ziemii i Marsie, ze szczególnym uwzględnieniem Wenus. Sanjay skupił się głównie na wpływie atmosfery na warunki umożliwiające powstanie i utrzymanie życia. Przedstawił zarys swojej teorii, mówiącej o tym, że atmosferę Wenus kształtują dwa wiry nad każdym z jej biegunów (teoria ta przynioła mu wielki rozgłos kilkanaście lat temu, potwierdzona została przez sondę Venus Express, obecnie jest badana szczegółowo przez sondę Akatsuki). Mówił również o możliwości przetrwania bakterii kwasolubnych w wysokich warstwach atmosfery Wenus.
    Następnie głos zabrał Janusz Jagła - przezes Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Przedstawił on możliwości dla badań i popularyzacji astronomii jakie stwarza członkowstwo w PTMA.
    Po przerwie kawowej nasz kolega, Mariusz Swiętnicki opowiedział nam o czterech ciekawych kometach obserwowanych przez niego oraz o zderzeniu komety Shoemaker-Levy 9 z Jowiszem. Bartosz Jaśko zapoznał nas ze zbudowanym przez siebie robotem bazującym na układach Arduino. Na zakończenie Jadwiga Moskal przedstawiła działalność koła astronomicznego "Przez trudy do gwiazd" przy ZSM nr 3 w Jaśle.
    Po zakończeniu konferencji udaliśmy się do Obserwatorium Astronomicznego w Jaśle, gdzie mogliśmy obserwować Słońce przez teleskop Coronado Solar Max II (o aperturze 60 mm), a pózniej większość gości udała się do pobliskiej Trzcinicy na zwiedzanie "Karpackiej Troi" .



fragment wykładu Sanjaya Limaye Fragment prelekcji Mariusza Świętnickiego Pytanie Ryszarda Prajsnara


Dziewczyny z MOA Niepołomice zadają pytania w trakcie przerwy kawowej