Strona GłównaArtykułyKalendarzGaleriaStrona archiwalnaLinkiO nas

Jasielscy uczniowie odkryli planetoidę

Z przyjemnością informujemy, że dwóch gimnazjalistów Jakub Jasiewicz i Kamil Pisany i jeden uczeń szkoły podstawowej Szymon Michałowski z Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle pod kierunkiem nauczycielki geografii Jadwigi Moskal wraz z Kamilą Ulatowską, Damianem Leśkiewiczem  i Bartoszem  Markowiczem pod kierunkiem Sebastiana Soberskiego z Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu odkryli planetoidę. Nadano jej tymczasowe oznaczenie 2013 EY77.

    Odkrycie to jest jednym z 8 nowych polskich odkryć w ramach organizowanego przez międzynarodową instytucję "Hands-On Universe" programu Pan-STARRS. W Polsce uczestniczy w nim obecnie 12 szkół połączonych  w  6 zespołów. Jasielska szkoła współpracowała z Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu

    Obecna kampania wykorzystuje obserwacje wykonane teleskopem PanStarrs na Hawajach, najlepszym, dedykowanym instrumentem do tego typu obserwacji na świecie, wyposażonym w specjalna kamerę CCD o rozdzielczości 1,4 miliarda pikseli. Zdjęcia wykonane przez teleskop przekazywane są uczniowskim zespołom, kierowanym przez nauczycieli. Każdy zestaw opracowywany jest przez współpracujące zespoły z dwóch szkół. Uczniowie komunikują się przez Internet. Wszyscy nauczyciele biorący udział w kampanii przechodzą szkolenie w formie konferencji i dyskusji na skypie

    Program Hands-On Universe w Polsce organizuje profesor Lech Mankiewicz z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN  oraz Krzysztof Chyży z Obserwatorium Astronomicznego UJ.

W programie Pan-STARRS  Zespół Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle  jest jedyną szkołą reprezentującą  Podkarpacie. Uczniowie z Jasła mają już na koncie podobny sukces – we wrześniu odkryli asteroidę 2012 SC21.


całe zdjęcie Jedno ze zdjęć, na których odkryto nową planetoidę. Każdy zestaw składał się z 4 takich zdjęć o wysokiej jakości. Zadaniem uczniów było sprawdzenie, czy obiekty na kolejnych zdjęciach nie zmieniają położenia, sprawdzenie czy nie są to znane już asteroidy  i rapotowanie takich sytuacji. Odkryta planetoida znajduje się w lewym  górnym rogu zdjęcia. 
planetoida 2013ey77
Złożenie fragmentów oryginalnych zdjęć, na których odkryto planetoidę
2013 EY77 - tutaj nosi ona robocze oznaczenie ZSM0008