Strona GłównaArtykułyKalendarzGaleriaStrona archiwalnaLinkiO nas


Polsko-ukraińskie warsztaty astronomiczne w Przysietnicy.
12 do 19 wrzesień 2014 r.

    Od 12 do 19 września 2014 roku w Ośrodku Edukacyjno-Wypoczynkowym „Czardworek” w Przysietnicy k/Brzozowa odbywały się warsztaty integracyjno-astronomiczne. Uczestnikami spotkania z Polski była młodzież ucząca się w Gimnazjum Nr 2 w Jaśle  natomiast z Ukrainy uczniowie Szkół z Lwowa i Zaporoża. Organizatorem i inicjatorem wymiany jest Fundacja Promocji i Rozwoju Bieszczad z Przysietnicy k/Brzozowa. Projekt był dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Polsko – Ukraińska Wymiana Młodzieży.
    W warsztatach uczestniczyli członkowie krośnieńskiego Oddziału PTMA: Jacek Adamik, Wacław Moskal oraz Mariusz Świętnicki.
Uczniowie brali udział w wykładach Mariusza Świętnickiego (Astrofotografia, nasze miejsce we Wszechświecie, Układ Słoneczny i Historia Astronomii oraz podstawowe obserwacje astronomiczne) i Wacława Moskala (Radioastronomia) oraz w pokazach Słońca, nocnych pokazach nieba i radiowych obserwacjach Drogi Mlecznej w paśmie 21 cm (program Radiowe Obserwacje Drogi Mlecznej Hands on Uniwerse). Jadwiga Moskal zapoznała również uczniów z programem NASA EarthKam (zdjęcia Ziemi z pokładu ISS) oraz z zasadami analizy zdjęć w ramach akcji IASC (International Astronomical Search Collaboration) mającej na celu odkrywanie nowych asteroid.
    We wtorek młodzież udała się do Jasła do Obserwatorium Astronomicznego I LO, gdzie miała możliwość obserwacji Słońca w paśmie Halfa przez teleskop Coronado.
    Nie zabrakło również innych atrakcji - przejażdżki konne, wizyta w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, loty na miotle, dyskoteka. Młodzież miała do dyspozycji również boiska do siatkówki i do gry w piłkę nożną, ścianę wspinaczkową, stół do ping-ponga.

WM


Czardworek nocą
Uczestnicy warsztatów W. Moskal, J. Adamik i M. Świętnicki
Obserwacje Słońca
Radioastronomia i radiowe badania Drogi Mlecznej
Odwiedził nas kol. Paweł Baran z Przysietnicy (PTMA/ Warszawa) Prelekcje Mariusza
Pokaz nieba 
Jadwiga Moskal prezentuje poszukiwanie asteroid Obserwacje Słońca w paśmie Halfa w OA Jasło Wystawa zdjęć Mariusza
Wizyta w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie Loty na miotle Przejażdżki na koniu