Strona GłównaArtykułyKalendarzGaleriaStrona archiwalnaLinkiO nas

Pocztówka z orbity.

        Międzynarodowa Stacja Kosmiczna [ISS]  – posiada stałą załogę astronautów, z których wielu posiada amatorską licencję radiową.Towarzystwa radioamatorów z krajów partnerskich ISS – USA, Kanada, Rosja, Europa i Japonia – powołały ARISS, roboczą grupę wolontariuszy ukierunkowaną na rozwój i przeprowadzanie łączności amatorskich za pomocą zainstalowanej na statku kosmicznym stacji..
      Dzięki międzynarodowemu eksperymentowi Inter-MAI-75, który jest kontynuacją MAI-75 i odniesieniem do 75. rocznicy powstania Moskiewskiego Instytutu Lotniczego – najbardziej prestiżowej uczelni technicznej naszych wschodnich sąsiadów i kuźni kadr inżynierskich dla radzieckich i rosyjskich programów kosmicznych, w dniach od 5-go do 8-go grudnia 2017 roku  mogliśmy pasjonować się odbiorem transmisji SSTV (powolna telewizja) z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dransmisje SSTV z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przeprowadzane są cyklicznie kilka razy w roku i traktowane przez międzynarodową społeczność radioamatorów jak święta w kalendarzu.
    Wraz z kolegą Markiem Czachowskim (SQ8HPI) udaliśmy się do jasielskiego Obserwatorium Astronomicznego, aby wraz z uczniami z  LO oraz Zespołu Szkół Miejskichj nr 3 w Jaśle (SP12 i Gim 2) włączyć się w tą akcję.. 

Pierwsze nasłuchy rozpoczęliśmy w dniu 5-go grudnia 2017 roku. Niestety, nie udało się nam odebrać żadnego obrazka - podobno wystąpiły problemy techniczne na ISSie. Dziwnym trafem tego wieczoru załoga ISSa spożywała pizzę :), co bylo  transmitoane w TV.
Nasłuchy 8-go grudnia zakończyły się sukcesem udało się nam odebrać fragment obrazka nr 11 i cały obrazek nr 12.

    
Wacław Moskal (SQ8GUP)